Musix Live CD

Myslíval jsem, že Linux je operační systém, který se v hudební branži neuchytí. Z tohoto omylu mě vyvedlo Live CD (operační systém spouštěný z CD – nemusí se instalovat) Musix, založené na linuxové distribuci Knoppix.

I když jde o Live distribuci, můžete ji napevno nainstalovat na pevný disk. K dispozici je verze 0.49 v angličtině, španělštině, francouzštině, němčině, italštině a portugalštině. Nicméně česky psát můžete – důkazem je tento text psaný v AbiWordu (nutno mít správné rozložení klávesnice a správný font, který umí české znaky) – a po instalaci na pevný disk počeštit i prostředí, které je plně okenní, avšak vyžaduje dobrou znalost jednoho z uvedených jazyků a také částečně práci v linuxu (třeba namountovat disky – aby byly vůbec vidět).

V Musixu můžete masterovat, tisknout noty, vytvářet MIDI nástroje, nahrávat, přehrávat a editovat MIDI a audio, vypalovat disky, pracovat ve vícestopých sekvencerech, upravovat obrázky, používat softwarové syntetizéry nebo psát texty v textovém editoru.

Samotné prostředí OS je rozděleno na několik tematicky zaměřených pracovních ploch: General, Audio, MIDI, Graphic, Office, Internet, Help a Admin. OS po startu sám nadetekuje hardware, bohužel, při práci na počítači s dvěma monitory nefungoval LCD na DVI portu grafické karty (nicméně je to zřejmě problém počítače, protože na jiném PC mi LCD fungovalo, dokonce na grafice, kde mám jen DVI). Můžete používat i více zvukových karet, samozřejmostí je podpora USB disků. S mojí USB zvukovou kartou M-Audio Mobile Pre však odmítal spolupracovat. Pokud máte na počítači nainstalovaný OS Windows, dostanete se na jeho disky, ale pokud jsou formátovány do NTFS (XP, NT), tak pouze ke čtení, což je nepříjemné. Ještě víc nepříjemné je, že vůbec nevidí disky připojené přes rozhraní SATA. Příjemná je podpora démona Samba, který umožňuje připojení do sítě Microsoft Windows. Připojení do internetu je samozřejmostí, stahování pošty taky.

Z audio aplikací, které se na CD nachází připomeňme alespoň editor Audacity, který je portován i do Windows. V Audio sekci se nachází ještě například ladička, VU metr či osciloskop. Vícestopý nahrávací program je tu také, Jamin je zase masterovací software a pomocí gw Cleaner můžete očistit nahrávky starých gramofonových desek, takže s audiem jde dělat téměř vše. Pomocí Jack Audio Connection kitu můžete audio i MIDI signál směrovat do různých aplikací. MIDI sekce obsahuje programy, se kterými můžete vytvářet, upravovat nebo přehrávat MIDI. K přehrávání jsou k dispozici softwarové zvukové moduly, například velice kvalitní TiMiditi (i ten byl portován z Linuxu do Windows), jehož zvukové kvality mnohonásobně předčí vzorky na běžných zvukových kartách. K dispozici jsou různé syntezátory, dokonce si můžete softwarový synth navrhnout sami. Hydrogen je kvalitní bubeník, v Kguitar si napíšete tabulaturu, pomocí Solfege si můžete procvičit rozpoznávání intervalů a dokázat si, jak dobří jste sluchaři. A kdybyste chtěli vytvářet vlastní MIDI soubory, výborný sekvencer Rosegarden  je k dispozici a nahrávat můžete třeba pomocí virtuálních kláves! Má MIDI zařízení (i USB klávesy) byla nalezena a připravena k používání. Nezapomeňte ale  vše správně routovat!

Musix má samozřejmě přehrávače audia i videa, editor obrázků Gimp, prohlížeč internetových stránek Firefox, pokročilý textový editor AbiWord a mnoho dalších základních programů. Myslím, že Musix Live CD je velice dobrá alternativa ke komerčním hudebním programům, zejména vezmeme-li do úvahy, že CD je zcela zdarma! Je sice pravdou, že pro většinu muzikantů jde o zcela neznámý operační systém a zprvu budou trochu tápat (zvláště ti, co neumí anglicky nebo španělsky), ale užitná hodnota je veliká. Navíc si toto CD můžete vzít kamkoliv, pojede vám na téměř každém počítači a nic nemusíte instalovat. A ta cena!

Obraz (iso) Musix Live CD si stáhnete z domovských stránek přes ftp nebo BitTorrent protokol.

Posted in: Recenze, Software

Comments are closed.